På grund av allvarliga brister föreläggs nu ett utbildningsföretag om förbud att bedriva lokförarutbildning i Kristinehamn och Nässjö.
– Eleverna har rätt till en kvalitetssäkrad utbildning. Det handlar i förlängningen om både säkerheten i spårtrafiken och tryggheten i arbetslivet, säger kommenterar Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Det var i samband med Transportstyrelsens tillsyn som det uppdagades att utbildningsföretaget brast i både styrning och kontroll av sina lokförarutbildningar i Kristinehamn och Nässjö. Företaget bedriver utbildningarna på uppdrag av kommunerna.
Lokförarutbildningarna är yrkeshögskoleutbildningar som består av både teori och praktik. Ansvaret för att eleverna får en kvalitetssäkrad utbildning ligger på utbildningsföretaget.
På lokförarutbildningarna i Kristinehamn och Nässjö saknades vid tillsynen både upparbetade rutiner och tydlig styrning av utbildningen. Till exempel hade flertalet av eleverna inte fått praktik i den omfattning som ingår i utbildningen. Det visade sig också att det var kommunerna som hanterade den praktiska delen av utbildningen på egen hand.
Stänger ned utbildningarna
Företaget har inte följt gällande bestämmelser för lokförarutbildningen, som är reglerad i lag, och därför har myndigheten beslutat att förelägga utbildningsföretaget om förbud att bedriva lokförarutbildning på de två orterna.
– Vi ser allvarligt på det här. I grunden handlar det om att de studerande verkligen ska få de kunskaper som krävs för att kunna utföra arbetsuppgifter som lokförare. De ska också bidra till att upprätthålla ett säkert järnvägssystem och få den utbildning som järnvägsbranschen efterfrågar och kravställer, kommenterar Petra Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Förbudet gäller med omedelbar verkan och fram till dess att Transportstyrelsen beslutar något annat. Transportstyrelsen kan häva förbudet om företaget kan styrka att åtgärdskraven är omhändertagna. Företaget har tre veckor på sig att överklaga beslutet.

