Konkursstatistiken för juli markerar det första tydliga trendbrottet på tre år – antalet konkurser minskar kraftigt. Endast 513 aktiebolag gick i konkurs under månaden, en nedgång med 26 procent, mot samma månad i fjol. Samtliga branscher visar minskade konkurstal under sommaren och antalet stora konkurser var ovanligt få, enligt Creditsafes senaste månadsrapport.
Under juli försattes 513 aktiebolag i konkurs i Sverige, en markant minskning från 691 samma månad förra året och 599 året innan dess. Antalet anställda som påverkades av konkurser halverades också, 1 410 personer jämfört med 2 889 under juli förra året, en nedgång med över 50 procent.

– Vi ser nu den första riktiga vändningen på nästan tre år. Juli sticker ut med en kraftig nedgång, både i antalet konkurser och drabbade anställda. Det här är verkligen en hoppfull signal om att läget försiktigt börjar ljusna, även om vi tar i beaktande att juli normalt är en lugnare sommarmånad, kommenterar Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe.
– Sett till hur hösten blir är för tidigt att säga, men vi har hela tiden pekat på att vändningen kommer under andra halvan av året. Och det här är precis den typen av större förändring som brukar inleda ett trendskifte. Vi hoppas att återhämtningen håller i sig – det skulle vara ett välbehövligt andrum för svenska företagare som kämpat länge.
Totalt har 6 072 aktiebolag gått i konkurs hittills i år, jämfört med 6 199 under samma period i fjol, en minskning med två procent.
Konkurserna minskar i samtliga branscher enligt rapporten: Industrin går starkast och uppvisar en minskning på hela 44 procent. Bilhandeln minskar med 30 procent, fastighetsbranschen med 31 procent, hotell- och restaurang med 26 procent och byggsektorn med 20 procent. Detaljhandeln har svagast nedgång i antal konkurser, endast fyra procent under månaden.
– Det är ovanligt att alla branscher visar minskade konkurstal samtidigt. Det ger hopp om att trycket på näringslivet kan börja släppa. Även om vi vet att många bolag fortfarande kämpar, så är det ett styrkebesked att även branscher som fastighet och bilhandel nu vänder neråt, kommenterar Henrik Jacobsson.
Siffrorna för perioden januari till juli visar samtidigt att åkerier, detaljhandel samt hotell– och restaurang fortfarande är de branscher som haft tuffaste utvecklingen i år, jämfört med samma period förra året.
Endast två företag med över 100 miljoner i omsättning gick i konkurs i juli. Störst var entreprenadföretaget E Edvardsson Bygg AB i Göteborg med 162 miljoner i omsättning. Anledningen var bland annat flera tvister i olika projekt samt uteblivna betalningar.
Därefter kommer hemtjänstföretaget Continuum med en omsättning på 123 miljoner. Bolaget hade nyligen fått sitt tillstånd att bedriva hemtjänst och hemsjukvård indraget av Inspektionen för vård och omsorg, IVO.
Sex av de tio största konkurserna i juli tillhör byggentreprenörer:
Största konkurserna i juli
| Företag | Omsättning tkr | Anställda | Postort | |
| 1 | E Edvardsson Bygg AB | 162 673 | 31 | VÄSTRA FRÖLUNDA |
| 2 | Continuum AB | 123 817 | 148 | STOCKHOLM |
| 3 | Vivid Development AB | 93 713 | 4 | ÖREBRO |
| 4 | Edinit AB | 92 890 | 36 | STOCKHOLM |
| 5 | Structural Group Sverige | 79 012 | 20 | ÖREBRO |
| 6 | Mobilen i Borås AB | 74 980 | 7 | BORÅS |
| 7 | Lawab AB | 74 391 | 0 | TÄBY |
| 8 | JPC Entreprenad AB | 69 681 | 25 | BROMMA |
| 9 | Tida Entreprenad AB | 64 227 | 10 | STOCKHOLM |
| 10 | Albina Snacks AB | 60 940 | 14 | HELSINGBORG |

