Beijer Byggmaterial invigde sitt nya lager i Eskilstuna Logistikpark för mindre än ett år sedan, tillsammans med driftpartnern Logent. Nu väljer man att avsluta driftavtalet i förtid och i stället sköta logistiken själva. ”Vi har nu dialog med facken för att göra övergången så smidig som möjligt”, kommenterar Beijers logistikdirektör Henrik Ehrengren.

Våren 2024 konsoliderade Beijer Byggmaterial hela sin svenska logistik till ett nytt centrallager på 63 000 kvm i Eskilstuna Logistikpark, granne med flygfältet och utrustat med bland annat en Autostore. I april 2024 invigdes lagret tillsammans med driftpartnern Logent, med vilken man skrivit ett treårigt avtal. Nu avslutas dock avtalet, två år tidigare än planerat.
– Vi har för avsikt att ta över driften på centrallagret 1 april och har nu dialog med facken för att göra övergången så smidig som möjligt, bekräftar Henrik Ehrengren i ett mejl till Dagens Logistik.
Skälet till det avslutade driftsavtalet är enligt Henrik Ehrengren att man vill att centrallagret och logistiken blir en ”mer naturlig del av verksamheten”.
– Att vi själva tar över driften är en del i vår strategi för att centrallagret och all vår logistik ska bli en mer naturlig del av vår verksamhet och på så sätt också komma närmare Beijers kärnverksamhet, skriver Henrik Ehrengren.

Tidigare TPL i Norrköping
Beijer Byggmaterial har en lång svensk historia som grossist sedan 1866, och inom byggmaterialhandel sedan 70-talet. I Sverige omsätter Beijer cirka 12 miljarder SEK och har drygt 2 500 medarbetare. Beslutet om att bygga nytt centrallager i Eskilstuna togs 2022 och innebär att alla Beijers 116 byggvaruhus och kakelbutiker försörjs från Eskilstuna framöver. Beijer hade tidigare logistiken hos Postnord TPL i Norrköping, men lagret var då utspritt på flera adresser, och på en yta på totalt 45 000 kvm.
I Eskilstuna förfogar man över en 63 000 kvm spåransluten fastighet, vilket möjliggör lagerhållning av ett sortiment på drygt 100 000 artiklar. Lagret. som även är designat av Logent, består av ett varm- och ett kallager och smågodshanteringen är automatiserad med en Autostore med 20 000 lådor och fem portar. Ut från anläggningen går drygt 150 lastbilar per dag, för att Beijer ska kunna hålla sitt leveranslöfte om dagen efter-leveranser, som gäller samtliga byggvaruhus förutom två i norraste Sverige.
Fastigheten är certifierad med Breeam Excellent och planen vid invigningen var att bemanna lagret med drygt 100 nyanställda medarbetare.
Av Klara Eriksson
Fakta Beijer Byggmaterial
Beijer Byggmaterial ingår i Stark Group som är en ledande distributör av byggmaterial med verksamhet i Storbritannien, Danmark, Norge, Sverige, Finland, Tyskland, Grönland och Österrike. Koncernen har en årlig omsättning på cirka 100 miljarder SEK och sysselsätter mer än 20 000 personer över hela Europa.