Fem miljoner till studie av hur elektrifieringen påverkar arbetsmiljön

En ny studie från Lunds tekniska högskola ska undersöka hur exponeringen för transportemissioner som slitagepartiklar förändras av elektrifieringen och nya bränslen i transportsektorn. Studien tilldelas nästan fem miljoner kronor från Afa Försäkring.

Afa Försäkring delar ut totalt 28 miljoner kronor till 8 olika forskningsprojekt inom arbetsmiljö och hälsa. Nästan fem miljoner tilldelas Joakim Pagels, docent i aerosolteknologi vid Lunds tekniska högskola, för en undersökning av hur transportsektorns elektrifiering förändrar hur vi exponeras för transportrelaterade emissioner. Förhoppningen är att studien ska ge ökad kunskap om hur omställningen påverkar hälsoriskerna och bidra till en förbättrad arbetsmiljö.

Elektrifierade fordon och alternativa bränslen med lägre utsläpp blir allt vanligare i branschen. Men det saknas kunskap om hur omställningen förändrar emissionerna i form av slitagepartiklar från bromsar, däck/vägbana, hjul/räls och avgasutsläpp.

Joakim Pagels undersökning ska ta reda på hur omställningen påverkar spridningen av slitagepartiklar och avgasutsläpp. Arbetsplatsstudier kommer att göras i gruvor, fordonsverkstäder och på överbyggda tågstationer för jämförelser av emissioner mellan äldre och modern teknik var för sig och i samverkan.

Projektet pågår till och med december 2026 och kunskapen väntas ligga till grund för effektivare sätt att övervaka exponering, gränsvärden och rekommendationer för reducerad klimatpåverkan och säkrare arbetsmiljö.