Den svenska elflygsföretaget Heart Aerospace flyttar huvudkontoret från Göteborg till Los Angeles i Kalifornien, USA. Företaget har fått in mycket pengar från amerikanska investerare de senaste åren, flytten ska stärka produktutvecklingen i USA inför kommande flygtester av prototypen X1.
Förra veckan kom svenska Heart Aerospace med beskedet att man flyttar huvudkontoret från Göteborg till Los Angeles. Enligt ett pressmeddelande ska flytten stärka företagets produktutveckling inför de kommande testflygningarna av flygplansprototypen Heart X1, samt framtidens X2-prototyp.
– Vår flytt till Los Angeles markerar ett nytt kapitel i Heart Aerospaces resa – ett som prioriterar iterativ utveckling och djupare vertikal integration, kommenterar Anders Forslund, vd för Heart Aerospace.
Företaget har de senaste åren fått in mycket pengar från amerikanska investerare, i februari 2024 tog man in 107 miljoner dollar avsedda för att bygga upp verksamheten och närma sig typcertifiering av sitt första elflygplan, ES-30. Nyligen säkrade man ytterligare 40 miljoner dollar. Flytten till Los Angeles ska vara ett sätt att fokusera resurserna och satsa på en större uppskalning i USA.
– Vi är djupt tacksamma för vårt team i Sverige för att de varit en del av det här kapitlet i Hearts resa, och för allt stöd vi fått i Sverige. Men, eftersom våra kunder, partners och investerare i allt högre grad är baserade i USA, ser vi större möjligheter i att fokusera våra resurser här. Genom att konsolidera vår verksamhet i Los Angeles kan vi accelerera utvecklingen, stärka samarbeten, och förbättra Heart Aerospaces position för framtiden, kommenterar Anders Forslund.
När Di intervjuade grundaren och vd Anders Forslund om flytten ställde de frågan om Trumps tullhot bidrog till beslutet.
”Att bygga på två sidor Atlanten, med nio tidzoner emellan, och skeppa hela flygplan och flygplansdelar fram och tillbaka är nog så svårt finansiellt och logistiskt även utan tullar. Tariffer skulle förstås göra det hela ännu svårare att räkna hem”, säger Anders Forslund till Di.
2022 planerade företaget att bygga en ny fabrik för elflyg på Castellum-ägda Gateway Säve utanför Göteborg, men planerna skrotades 2023 med hänvisning till ett förändrat marknadsläge.


