LKAB lägger 75 miljoner kronor på att köpa in sig i Duroc Rail, ett företag som bedriver hjulunderhåll till lok och vagnar, samt 200 miljoner på nya lokaler för företaget. Investeringen ska säkra att kompetensen finns kvar i Luleå, där behovet av underhåll blir allt större när Malmbanan når full kapacitet.
LKAB förvärvar 49 procent av aktierna i Duroc Rail från företagsgruppen Duroc, vilka står kvar som majoritetsägare med 51 procent. Den preliminära köpeskillingen uppgår till ca 75 miljoner kronor. Till det kommer en investering på upp till 200 miljoner kronor i nya industrilokaler för Duroc Rail på Hertsöfältet i Luleå.
Affären är ett sätt för LKAB att stärka kapacitet och flexibilitet för att möta de växande utmaningarna med Malmbanan. Banan trafikeras på nära full kapacitet och beräknas enligt Trafikverket nå full kapacitet i slutet av årtiondet. Tills dubbelspår byggts är det avgörande med ett väl fungerande underhåll. När tåg spårar ur, som i november 2021, stannar trafiken helt vilket kostar mycket pengar. Utan dubbelspår lär heller inte relationen förbättras med H2 Green Steel, som tvingats importera järnmalm till nya stålverket i Boden efter konflikten om Malmbanans kapacitet, som Di rapporterat om.
Under det senaste året har LKAB investerat i ny lokverkstad i Kiruna, beställt 100 nya järnvägsvagnar samt påbörjat ett stort arbete med modernisering och uppgradering av IORE-loken som används för frakten av järnmalm, allt till ett uppskattat värde av 600 miljoner kronor.
─ Duroc Rail har unik kompetens för hjulunderhåll av lok och vagnar. LKAB ingår detta partnerskap för att säkerställa att Duroc Rail finns kvar och utvecklas i Luleå. De är en del av ett större system och en förutsättning för effektiva och förutsägbara transporter på järnväg. Transporter på järnväg är helt beroende av fungerande underhåll av järnvägshjul. Det är viktigt för LKAB och andra aktörer på järnvägen idag och i framtiden, kommenterar Linda Bjurholt, logistikchef vid LKAB och vd för LKAB Malmtrafik.
100 år gammal verksamhet
Verksamheten har funnits i Luleå i över 100 år. Idag hyr företaget lokaler av SSAB på Svartån, men till följd av SSAB:s omställning kommer hyresavtalet inte förlängas. Nybyggnation, utrustning, certifieringar och andra åtgärder gör att flytten blir en kostsam affär.
─ Duroc Rail behöver nya industrilokaler och genom att LKAB går in som delägare kan vi säkerställa utveckling och kapacitet för framtiden, där vi ser att den gröna industrialiseringen som sker kommer att kräva mer och effektivare underhåll på vagns- och lokhjul. Vi kommer alltså även i fortsättningen investera i och utveckla erbjudandet för alla kunder i regionen. Vi är glada att vår mer än 100-åriga verksamhet med 50 medarbetare fortsätter att utvecklas i Luleå, kommenterar John Häger, vd för Duroc.
Transaktionen är formellt villkorad av att fastighetsöverlåtelsen avseende den nya produktionsanläggningen genomförs, vilket förväntas ske innan årsskiftet.


