I spåren efter vikande e-handel och höjda räntor och skenande infation börjar kassorna nu sina rejält för startupaktörerna inom last mile. Två bolag som har det tufft är Vembla och Kavall, där Vembla nu stänger flera darkstores och varslar personal och Kavall avbrutit sin Finlandssatsning.
Vembla grundades 2020 och har haft en aggressiv tillväxtstrategi. Så sent som i våras köpte Vembla konkurrenten Ding Dong och kort därefter tog tidigare Coop-vd:n Magnus Johansson plats i styrelsen. Omsättningen uppgavs i början av sommaren uppgå till 25 miljoner SEK, och i juni tog bolaget in 30 miljoner i riskkapital, bl a via crowdfunding-plattformen Pepins.
Kapitalet sades då vara öronmärkt för att utveckla IT-plattformen, kundupplevelsen, tillsätta ytterligare nyckelpersoner samt lansera fler darkstores, bl a i Göteborg, med målat att ha tio egna darkstores i slutet av året.
Men sedan dess har inflationen skenat och räntor höjts, samtidigt som e-handelskonsumenterna håller allt hårdare plånboken, och nu sinar kassan för Vembla – något Di Digital var först med att rapportera. Bolaget tvingas stänga ner två av sina fyra darkstores, och dessutom ska personal varslas.
”Som bolag måste vi ha konstant fokus på att effektivisera vår verksamhet. Det är det som skett här och i min värld inget konstigt. I övrigt har jag inte så mycket mer att kommentera, säger Vemblas vd Sunil Dutt till ehandel.se.
”Vi för dialog med befintliga och nya investerare med ambition att inom kort kunna gå vidare med vår omställningsplan och givet de diskussioner vi för med investerare så kan vi inte ge mer info än så just nu med respekt för de processerna” fortsätter Sunil Dutt.
Kavall stänger i Finland
Kavall lanserades i maj 2021 och har hittills tagit in 225 miljoner i riskkapital, senast i juni. Bland investerarna finns bl a VNV Global, som tidigare investerat i Voi och Avito, Inbox Capital och Bonnier Venture. Bolaget har växt snabbt och fanns i somras i Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingfors, Tammerfors och Oslo. Samtidigt gjorde bolaget en förlust på 28,3 miljoner under sina första 8 månader i drift, och tjänade bara drygt tre miljoner kronor på sina leveranser.
Nu kommer baksmällan och i slutet av augusti stängde Kavall ned verksamheten i Finland.
”Den senaste tidens utveckling på finansmarknaden har tvingat oss, som en startup, att fatta svåra beslut. Efter veckor av övervägande och diskussioner har vi kommit fram till att vi är tvungna att tills vidare avbryta den operativa verksamheten i Helsingfors och Tammerfors”, skrev bolaget i ett mail till sina kunder i mitten av augusti.
Branschföregångaren Foodora fortsätter satsa offensivt, bland annat genom nya leveranstjänster och servicekoncept. Men rykten i branschen säger att fler last mile-aktörer går på knäna ekonomiskt.
Av Hilda Hultén