Väte tar över driften av Sundsvalls kombiterminal

Den 1 oktober så tar tågväxlings- och terminaltjänstebolaget Väte Bolagen AB över driften av Sundsvalls nybyggda kombiterminal i logistikparken som invigdes 2024, som driftats av Sandahls sedan 2016. ”Målet är att utöka tjänsteutbudet och nå ut till fler kunder framåt, det hade inte varit några problem att fördubbla volymerna i anläggningen” säger Väte Rails vd Björn Sandberg.

Den 1 oktober tar en ny aktör över driften av Sundsvalls nybyggda kombiterminal: Ny terminaloperatör är den familjeägda järnvägskoncernen Väte Bolagen AB via dotterbolaget Väte Rail.

– Vår kärnverksamhet finns inom järnväg, framförallt växlingstjänster, menvi har även även operatörstjänster; vårt systerföretag Väte Trafik drev bland annat Årsta kombiterminal för några år sedan. Men för mitt bolag så blir vi nya som terminaloperatörer, berättar Björn Sandberg, vd på Väte Rail.

Björn Sandberg. Foto Väte Rail

Kontraktet med kommunalägda Sundsvalls Logistikpark skrevs i juni och övertagandet av driften sker den 1 oktober 2025. Enligt Väte är planen att ”åstadkomma en högre total kvalitet på all terminaltjänst och en betydande utökning av de tjänster som terminalen kan leverera”.

– Vi kommer inte uppfinna hjulet igen, utan fokuserar nu först och främst på att skapa en sömlös övergång för de befintliga kunderna i terminalen. Sedan kommer fokus att ligga på att utveckla och utöka antalet tjänster, till exempel med rangering med eget lok och personal, berättar Björn Sandberg.

Invigdes 2024

Sundsvalls kombiterminal ligger i Sundsvalls nya logistikpark invid SCAs nya containerhamn, som invigdes i maj 2024. Det nya logistiknavet är Sundsvalls kommuns, SCAs och Trafikverkets gemensamma satsning på hållbara transporter och beskrivs som en viktig pusselbit för den gröna omställningen i norra Sverige.

Terminalen har fyra nya järnvägsspår och med rätt optimering kan terminalen ta in 10 tåg om dagen, och därmed också hantera betydligt mer volymer än den gör idag, konstaterar Björn Sandberg.

– Det är jättefin ny logistikpark och anläggning, med stora ytor som fortfarande är outnyttjade, som kan användas av godsägare och kunder som vill utnyttja de intermodala möjligheterna och samarbeta med oss som terminal- och järnvägoperatör. Allmänt är målet att nå ut till fler kunder framåt, det hade inte varit några problem att fördubbla volymerna i anläggningen.

Den 1 oktober tar Väte Rail över driften av Sundsvalls kombiterminal.

Andra tappet för Sandahls

Sandahls har drivit kombiterminalen i Sundsvall sedan 2016, och för Sandahls så innebär detta att man tappar driften på två av sina kombiterminaler på kort tid. I juni skrev även ägaren Jernhusen ett nytt, 25-årigt driftavtal för kombiterminalen i Västerås med Westerman Multimodal Logistics, en terminal som driftats av Sandahls sedan 2022. I samband med operatörsbytet i Västerås så bygger Jernhusen också ut och moderniserar terminalen, bl a med en 25 000 kvm stor spåransluten cross-dockterminal.

Av Hilda Hultén